נפש.

"האיכות הטיפולית מצויה ביכולת הרופא "לקרוא את נפש" הילד, לעודד אותו, להביא לידי ביטוי את יכולות ההתמודדות שלו עם מצבים חדשים במטרה להעצים את בטחונו. אני מבינה ומעריכה את המאמץ של הילד ומזכה אותו בחיזוקים לכל אורך הדרך"

חללית השן | טיפולים לתינוקות

פגישה ראשונה
עם בקיעת השן הראשונה מגיע הפעוט לפגישה ראשונה בה אני מסבירה להורים את דרכי הטיפול הביתי בשיניים והשפעת התזונה על בריאות הפה. הפעוט נבדק כל שלושה חודשים ופלואוריד מקומי נמרח על שיניו. ילד מתחת לגיל 4 נמצא בתקופה אוראלית בה אין לצפות לשיתוף פעולה. הילד נבדק בדרך מיוחדת בזרועות ההורה שהוא מקור בטחונו. המטרה היא לשמור על שיניים בריאות, וכשכל השיניים בוקעות מומלץ לאטום את השיניים הטוחנות שכן הן נשארות בחלל הפה עד גיל 11-12 שנים. תהליך האיטום מהיר, זול ולא כואב ומבטיח חסינות מעששת בשטחים הלעיסים של השן. לאחר שהשיניים הטוחנות אטומות, משתנה תדירות הביקור לפעם בשישה חודשים, אז נבדק הפה והשיניים, מבוצע ניקוי מקצועי והנחת פלואוריד מקומי. מעניין לציין שילדים שמגיעים למרפאה לפי הפרוטוקול שהוסבר לעיל, הופכים למשתפי פעולה לאחר מספר פגישות – הרבה לפני גיל 4.

איטום חריצים
מילוי בחומר מורכב של החריצים בשיניים הקיימות במישור הלעיסה. איטום החריצים מונע עששת של השטח הלעיסי. הטיפול מבוצע פעם אחת וישנה אחריות על האיטום כל עוד הילד מגיע לביקורות תקופתיות בזמן. הטיפול אורך רק 40 שניות ללא כאב, הטיפול לא יקר ונחשב היום לחובה בשיניים קבועות. היתרונות של הטיפול ברורים ולכן המלצתי היא לבצע איטום גם על שיניים טוחנות נשירות שמשלימות בקיעתן עד גיל שנתיים ובכך נוכל למנוע התפתחות עששת.

פלואוריד תקופתי
מריחה מהירה של לק פלואוריד בריכוז גבוה על השיניים במברשת קטנה ייעודית, מבטיחה ירידה של 40% בתחלואות העששת של שטחים חלקים של השן. השטח הלעיסי המחורץ נאטם בעזרת איטום החריצים והשטח החלק ייהנה מהפלואוריד. התכשירים הקיימים מיועדים להנחה כל שישה חודשים.

שחזור חסר קטן או בינוני של השן
חסר חומר שן יכול להיגרם מתהליך של עששת בו החיידקים "ממיסים" את חומר השן, משבר עקב חבלה או כתוצאה מאיכות חומר שן ירודה – חומר השן כמו מתפורר. החלק החסר הוא שיגדיר את סוג השחזור שישמר את השן. חסר ממוצע – ישוחזר על ידי שיחזור שבלשון עממית קרוי "סתימה" אך מדובר בשחזור כותרת השן ויבוצע בחומר מרוכב לבן. השן המשוקמת תראה ותתנהג כשן שמעולם לא נפגעה.

חסר נרחב המגיע לעצב – ישוחזר על ידי טיפול בעצב. החלק הפגוע של העצב יוסר. הטיפול נקרא "קיטוע מוך" ואם יש צורך להסיר את העצב כולו אזי זה נקרא "טיפול שורש". שיקום השן שעברה טיפול שכזה, בו חסרה רקמת שן רבה נעשה בעזרת כתר. ניתן לבחור בין כתר כסוף מנירוסטה לבין כתר לבן מזירקוניה. "והיה כלא היה".

תיקון שבר בשן חלב
שבר בשן נשירה "שן חלב" צריך לקבל התייחסות וטיפול בדיוק כמו שן קבועה ואין שום סיבה להשלים עם נזק בריאותי או אסתטי רק כיוון שהילד קטן ולא משתף פעולה. טכניקות השלמת השיניים משוכללות וחשוב מאד לשחזר שן שבורה מאחר וקו שבר שנותר חשוף ולא מטופל הוא מקור חדירה של חיידקים וגירויים נוספים לעצב השן שעלולה להזדהם, לאבד חיות ובהמשך יתכן ויהיה צורך לעקרה בטרם עת. שחזור כזה של שן או שיניים חסרות מאפשר לילד תפקוד תקין, היגוי נכון וחיוך שמח ללא בושה ומונע את ההערות החביבות של החברים כשיש פגם אסתטי כלשהוא.

שן שחורה
לרוב עקב חבלה השן משנה צבע וזה מציק לילד וגורם להערות מקניטות מחבריו לגן. בעזרת יידע בשימוש בחומרים מרוכבים שכוללים טכניקות קישור, ניתן להגיע לשן לבנה ולחיוך מאושר של הילד ושל הוריו.

צילומי רנטגן
צילומי רנטגן מיועדים לאבחון נגעים שלא ניתן לראות בראיה ישירה, כמו עששת בין השיניים, תהליכים בשורשי השיניים ותהליכים בתוך החניכיים. צילומי הרנטגן במרפאה הינם דיגיטליים, עובדה שמשמעותה קרינה זעומה יחסית לצילומי הרנטגן הרגילים, פענוח מידי ועלות נמוכה.

טיפול בגז צחוק
גז צחוק ניתן במטרה להפחית לחץ וחרדה של המטופל, בכל גיל. הוא  מקל על הטיפול, מטשטש את תחושת הזמן ולכן מאפשר להאריך את זמן הטיפול. לצערי, עקב חוסר ידע עגום של רופאים בתחום זה השתרש נוהל תמוה בו המטופל נדרש לשמור על צום 3 שעות לפני מתן גז הצחוק. זהו נוהל פסול שנובע מחוסר ידע. מטרת מתן גז הצחוק היא להפחית חרדה ואין שום הגיון להרעיב את המטופל לפני הטיפול! זה ודאי לא תורם ליכולתו להתמודד או לשתף פעולה. בנוסף, חשוב שהרופא יפתור את בעיית הפחד בתקשורת ובטכניקות התנהגות. אם כך יעשה – הילד ישתף פעולה בנשימת גז הצחוק והטיפול יהפוך לחוויה נעימה וקצרה עבורו (למרות שבפועל היא יכולה לארוך זמן רב יותר – תחושת הזמן כאמור מתערפלת).

למידע נוסף, אנא השאירו את פרטיכם: